Whisky - Monkey Shoulder

Často se mě lidi ptají na whisky - která je nejlepši whisky, která je moje oblibená whisky atd (normálně jsem nepil whisky protože jsem preferoval vino a pivo) tak nemám na to dobrou odpověd ani zajímavý názor. Ale jak stárnu, mé chutě se vyvijí a mění. Chtěl bych ochutnat ruzné typy whisky zkusit, abych rozuměl, jak ochutnají a vychutnával si je.

Na začátek jsem vybral blend z Speyside, Monkey Shoulder. "Blend" znamená, že je whisky michaná z různých palíren (Monkey Shoulder je z Balvenie, Glenfiddich and Kininvie).

Prý je často Monkey Shoulder doporučena pro začátečníky - není drahá a můžete ji najít v normalních obchodech. Našel jsem to na ~770 kč v Kauflandu. Poté, jsem bohužel byl velmi nemocný a celý týden jsem nemohl ochutnat nebo cítit vůbec nic!

Když lidi ochutnají whisky, popíšou hlavu, tělo a ocas (to znamená vůni, chuť a dochuť). Jsem ještě trochu neskušený, ale zkusím to.

Hlava: Javorový sirup nebo polotmavý med. Sušená merunka.

Tělo: Skotské bonbony (připominá mi to obchod se sladkostmi v Ballateru když jsem byl kluk) napřiklad brandy balls. Mandarinka nebo pomerančová kůra.

Ocas: Nic nového, ale citil jsem nějaké koření jako hřebíček nebo skořici.

Chtěl jsem druhý názor, tak jsem se zeptal Lucku. Bohužel nemá ráda whisky ale webová stránka řiká, že Monkey Shoulder je "vyrobeno na míchaní" ("made for mixing") a tam maji pár receptů. Připravil jsem koktejl Show me the monkey" (Monkey Shoulder, Drambuie, jablečný mošt a máta) a řikala:
Whisky moc nerozumím, ale ten koktejl potřebuje více máty
To je škoda, ale mám rad tu whisky!